Answer
68.38% of his total exposure is due to Radon.
Work Step by Step
Total exposure = 0.585 rem
radiation from Radon per year = 0.400 rem
Hence, percentage exposure due to Radon = $\frac{0.400}{0.585}$$\times$100% = 68.376 $\approx$ 68.38%
You need to log in to continue
You can help us out by revising, improving and updating this answer.
Update this answerAfter you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.