Answer
Q=mc\Delta*t
and
p=W/t
Work Step by Step
Q=(4190*0.53*40)
Q= 88828J Ans
For Power
P= 88828/2400s
p=37W
You can help us out by revising, improving and updating this answer.
Update this answerAfter you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.