Fundamentals of Physics Extended (10th Edition)

Published by Wiley
ISBN 10: 1-11823-072-8
ISBN 13: 978-1-11823-072-5

Chapter 19 - The Kinetic Theory of Gases - Questions - Page 576: 1

Answer

$m=0.933Kg$

Work Step by Step

We know that; $m=Mn$..............eq(1) $n=7.50\times 10^{24}atoms\times(\frac{1 mol}{6.023\times 10^{23}atoms})=12.45mol$ We plug in the known values in eq(1) to obtain: $m=(74.9\frac{g}{mol})(12.45)=932.5g=933g=0.933Kg$
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.