Thermodynamics: An Engineering Approach 8th Edition

Published by McGraw-Hill Education
ISBN 10: 0-07339-817-9
ISBN 13: 978-0-07339-817-4

Chapter 11 - Refrigeration Cycles - Problems - Page 650: 11-113

Answer

a) $x_{6}=0.2899$ b) $q_{l}=116.2\text{ kJ/kg}$ $w_{in}=42.72\text{ kJ/kg}$ c) $\mathrm{COP}_{\mathrm{R}}=2.72$

Work Step by Step

(a) The enthalpies of the refrigerant at several states are determined from the refrigerant tables to be (Tables A-11, A-12, and A-13)$$ \begin{array}{ll} h_1=236.99 \mathrm{~kJ} / \mathrm{kg}, & h_2=266.29 \mathrm{~kJ} / \mathrm{kg} \\ h_3=259.36 \mathrm{~kJ} / \mathrm{kg}, & \\ h_5=127.25 \mathrm{~kJ} / \mathrm{kg}, & h_6=127.25 \mathrm{~kJ} / \mathrm{kg} \\ h_7=73.32 \mathrm{~kJ} / \mathrm{kg}, & h_8=73.32 \mathrm{~kJ} / \mathrm{kg} \end{array} $$ The fraction of the refrigerant that evaporates as it is throttled to the flash chamber is simply the quality at state 6 , $$ x_6=\frac{h_6-h_f}{h_{f g}}=\frac{127.25-73.32}{186.04}=\mathbf{0 . 2 8 9 9} $$ (b) The enthalpy at state 9 is determined from an energy balance on the mixing chamber: $$ \begin{aligned} & \dot{E}_{\text {in }}-\dot{E}_{\text {out }}=\Delta \dot{E}_{\text {system }}^{90 \text { (steady) }}=0 \rightarrow \dot{E}_{\text {in }}=\dot{E}_{\text {out }} \\ & \begin{aligned} \sum \dot{m}_e h_e & =\sum \dot{m}_i h_i \\ (1) h_9 & =x_6 h_3+\left(1-x_6\right) h_2 \\ h_9 & =(0.2899)(259.36)+(1-0.2899)(266.29)=264.28 \mathrm{~kJ} / \mathrm{kg} \end{aligned} \\ & \left.\begin{array}{rl} P_9= & 0.5 \mathrm{MPa} \\ h_9 & =264.28 \mathrm{~kJ} / \mathrm{kg} \end{array}\right\} s_9=0.94108 \mathrm{~kJ} / \mathrm{kg} \cdot \mathrm{K} \end{aligned} $$ Also, $$ \left.\begin{array}{l} P_4=1.4 \mathrm{MPa} \\ s_4=s_9=0.94108 \mathrm{~kJ} / \mathrm{kg} \cdot \mathrm{K} \end{array}\right\} h_4=286.19 \mathrm{~kJ} / \mathrm{kg} $$ Then the amount of heat removed from the refrigerated space and the compressor work input per unit mass of refrigerant flowing through the condenser are $$ \begin{aligned} q_L & =\left(1-x_6\right)\left(h_1-h_8\right)=(1-0.2899)(236.99-73.32) \mathrm{kJ} / \mathrm{kg}=116.2 \mathrm{~kJ} / \mathrm{kg} \\ w_{\mathrm{in}} & =w_{\text {complini }}+w_{\text {compll,in }}=\left(1-x_6\right)\left(h_2-h_1\right)+(1)\left(h_4-h_9\right) \\ & =(1-0.2899)(266.29-236.99) \mathrm{kJ} / \mathrm{kg}+(1)(286.19-264.28) \mathrm{kJ} / \mathrm{kg} \\ & =\mathbf{4 2 . 7 2} \mathbf{~ k J} / \mathbf{k g} \end{aligned} $$ (c) The coefficient of performance is determined from $$ \mathrm{COP}_{\mathrm{R}}=\frac{q_L}{w_{\text {in }}}=\frac{116.2 \mathrm{~kJ} / \mathrm{kg}}{42.72 \mathrm{~kJ} / \mathrm{kg}}=\mathbf{2 . 7 2} $$
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.