Thermodynamics: An Engineering Approach 8th Edition

Published by McGraw-Hill Education
ISBN 10: 0-07339-817-9
ISBN 13: 978-0-07339-817-4

Chapter 13 - Gas Mixtures - Problems - Page 718: 13-54

Answer

$T_{m}=16.2^{∘}C$ $P_{m}=138.9\ kPa$

Work Step by Step

The mole number of each gas is $$ \begin{aligned} & N_{\mathrm{Ne}}=\left(\frac{P_1 V_1}{R_u T_1}\right)_{\mathrm{Ne}}=\frac{(100 \mathrm{kPa})\left(0.45 \mathrm{~m}^3\right)}{\left(8.314 \mathrm{kPa} \cdot \mathrm{m}^3 / \mathrm{kmol} \cdot \mathrm{K}\right)(293 \mathrm{~K})}=0.0185 \mathrm{kmol} \\ & N_{\mathrm{Ar}}=\left(\frac{P_1 V_1}{R_u T_1}\right)_{\mathrm{Ar}}=\frac{(200 \mathrm{kPa})\left(0.45 \mathrm{~m}^3\right)}{\left(8.314 \mathrm{kPa} \cdot \mathrm{m}^3 / \mathrm{kmol} \cdot \mathrm{K}\right)(323 \mathrm{~K})}=0.0335 \mathrm{kmol} \end{aligned} $$ Thus, $$ N_m=N_{\mathrm{Ne}}+N_{\mathrm{Ar}}=0.0185 \mathrm{kmol}+0.0335 \mathrm{kmol}=0.0520 \mathrm{kmol} $$ (a) We take both gases as the system. No work or mass crosses the system boundary, therefore this is a closed system with $W=0$. Then the conservation of energy equation for this closed system reduces to $$ \begin{aligned} E_{\text {in }}-E_{\text {out }} & =\Delta E_{\text {system }} \\ -Q_{\text {out }} & =\Delta U=\Delta U_{\mathrm{Ne}}+\Delta U_{\mathrm{Ar}} \longrightarrow-Q_{\text {out }}=\left[m c_v\left(T_m-T_1\right)\right]_{\mathrm{Ne}}+\left[m c_v\left(T_m-T_1\right)\right]_{\mathrm{Ar}} \end{aligned} $$ Using $c_v$ values at room temperature and noting that $m=N M$, the final temperature of the mixture is determined to be $$ \begin{aligned} -15 \mathrm{~kJ} & =(0.0185 \times 20.18 \mathrm{~kg})\left(0.6179 \mathrm{~kJ} / \mathrm{kg} \cdot{ }^{\circ} \mathrm{C}\right)\left(T_m-20^{\circ} \mathrm{C}\right) \\ & +(0.0335 \times 39.95 \mathrm{~kg})\left(0.3122 \mathrm{~kJ} / \mathrm{kg} \cdot{ }^{\circ} \mathrm{C}\right)\left(T_m-50^{\circ} \mathrm{C}\right) \\ T_m & =16.2^{\circ} \mathrm{C}(289.2 \mathrm{~K}) \end{aligned} $$ (b) The final pressure in the tank is determined from $$ P_m=\frac{N_m R_{u t} T_m}{V_m}=\frac{(0.052 \mathrm{kmol})\left(8.314 \mathrm{kPa} \cdot \mathrm{m}^3 / \mathrm{kmol} \cdot \mathrm{K}\right)(289.2 \mathrm{~K})}{0.9 \mathrm{~m}^3}=\mathbf{1 3 8 . 9} \mathbf{~ k P a} $$
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.