Answer
The speed of sound is 761.23 miles per hour.
Work Step by Step
Speed of sound per minute: 340.3*60=20418m/min
Speed of sound per hour: 20418*60=1225080m/h
To get the speed of sound in miles per hour: 1225080/1609=761.23miles/hour
You need to log in to continue
You can help us out by revising, improving and updating this answer.
Update this answerAfter you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.