Answer
$\approx 8.01$ grams
Work Step by Step
In the model $A=16e^{-0.000121t}$ ,
substitute t=5715 and calculate A
$A=16e^{-0.000121(5715)}\approx 8.01$
In 5715 years,
approximately $8.01$ grams of carbon-14 will be present.
You need to log in to continue
You can help us out by revising, improving and updating this answer.
Update this answerAfter you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.