Answer
$34.67 ft/min$
Work Step by Step
Time taken to reach the top = 15 minutes
The vertical distance covered is equal to 550-30=520 ft
Now, the average vertical speed is equal to $\dfrac{520}{15}=34.67 ft/min$
You need to log in to continue
You can help us out by revising, improving and updating this answer.
Update this answerAfter you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.