Answer
O=23, E=21.4
Work Step by Step
O is the observed frequency (which is given): O=23.
E is the expected outcome (sum of the frequencies divided by the number of categories): $E=\frac{23+23+21+21+19}{5}=21.4.$
You need to log in to continue
You can help us out by revising, improving and updating this answer.
Update this answerAfter you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.