Thermodynamics: An Engineering Approach 8th Edition

Published by McGraw-Hill Education
ISBN 10: 0-07339-817-9
ISBN 13: 978-0-07339-817-4

Chapter 13 - Gas Mixtures - Problems - Page 721: 13-80E

Answer

$w_{\text {min, in }}=−0.191$ Btu/lbm brackish water $w_{\text {min, in }}=0.0214$ Btu/lbm

Work Step by Step

Analysis $(a)$ First we determine the mole fraction of pure water in brackish water using Eqs. $13-4$ and $13-5$. Noting that mf $=0.0012$ and $\mathrm{mf}_{\mathrm{w}}=1-\mathrm{mf}_{\mathrm{s}}=0.9988$, $$ \begin{aligned} & M_{\mathrm{m}}=\frac{1}{\sum \frac{\mathrm{mf}_i}{M_i}}=\frac{1}{\frac{\mathrm{mf}_s}{M_s}+\frac{\mathrm{mf}_w}{M_w}}=\frac{1}{\frac{0.0012}{58.44}+\frac{0.9988}{18.0}}=18.015 \mathrm{lbm} / \mathrm{lbmol} \\ & y_i=\mathrm{mf}_i \frac{M_m}{M_i} \rightarrow y_w=\mathrm{mf}_w \frac{M_m}{M_w}=(0.9988) \frac{18.015 \mathrm{lbm} / \mathrm{lbmol}}{18.01 \mathrm{bm} / \mathrm{lbmol}}=\mathbf{0 . 9 9 9 6 3} \\ & y_s=1-y_w=1-0.99963=\mathbf{0 . 0 0 0 3 7} \end{aligned} $$ (b) The minimum work input required to separate $1 \mathrm{lbmol}$ of brackish water is $$ \begin{aligned} & w_{\min , \text { in }}=-R_w T_0\left(y_w \ln y_w+y_s \ln y_s\right) \\ & =-(0.1102 \mathrm{Btu} / \mathrm{lbmol} \mathrm{R})(525 \mathrm{R})[0.99963 \ln (0.99963)+0.00037 \ln (0.00037)] \\ & =-0.191 \mathrm{Btu} / \mathrm{lbm} \text { brackish water } \\ \end{aligned} $$ (c) The minimum work input required to produce $1 \mathrm{lbm}$ of freshwater from brackish water is $w_{\text {min, in }}=R_w T_0 \ln \left(1 / y_w\right)=(0.1102 \mathrm{Btu} / \mathrm{lbm} \cdot \mathrm{R})(525 \mathrm{R}) \ln (1 / 0.99963)=\mathbf{0 . 0 2 1 4 B t u} / \mathrm{lbm}$ fresh water
Update this answer!

You can help us out by revising, improving and updating this answer.

Update this answer

After you claim an answer you’ll have 24 hours to send in a draft. An editor will review the submission and either publish your submission or provide feedback.