Answer
Step 1 : $H_0$: µ = 130, $H_1$: µ $\gt$ 130
Step 2: Since α = 1-0.05=0.95, and the test is a right-tailed test, the critical values are 1.645.
Step 3:
$\bar{X}$ = 162 , µ = 130 , σ = 38.2 , n = 50
Test value = z = $\frac{\bar{X}- µ }{σ / \sqrt n}$
= $\frac{162- 130 }{38.2 / \sqrt 50}$
= 5.92
Step 4 : Since the test value falls beyond the critical value, the decision is to reject the null hypothesis.
Step 5: There is enough evidence to support the claim that the mean number of friends is greater than 130.