Answer
Step 1 : $H_0$: µ $\geq$ 8.5 movies, $H_1$: µ < 8.5 movies
Step 2: Since α = 1-0.05=0.95, and the test is a right-tailed test, the critical values are 1.645.
Step 3:
$\bar{X}$ = 9.6 movies , µ = 8.5 movies, σ = 3.2, n = 40
Test value = z = $\frac{\bar{X}- µ }{σ / \sqrt n}$
= $\frac{9.6 - 8.5 }{3.2 / \sqrt 40}$
= 2.174
Step 4 : Since the test value falls beyond the critical value, the decision is to reject the null hypothesis.
Step 5: There is enough evidence to support the claim that at the 0.05 level of significance, the sample represents a difference from the national average.