Answer
Step 1:$H_0$: µ = 52 gallons , $H_1$: µ $\neq$ 52 gallons
Step 2:
$\bar{X}$ =56.3 gallons, µ =52 gallons, σ = 3.5 gallons, n = 50
Test value = z = $\frac{\bar{X}- µ }{σ / \sqrt n}$
= $\frac{56.3- 52}{3.5 / \sqrt 50}$
=8.69
Step 3: P-value assumed to be 0.0000
Step 4:Since P-value is smaller than α , the decision is to reject the null hypothesis
Step 5:There is enough evidence to reject the researcher’s claim.