Answer
Step 1 : $H_0$: µ = 29 inches, $H_1$: µ $\ne$ 29 inches
Step 2: Since α = 0.05/2=0.025, and the test is a two-tailed test, the critical values are -1.96 and +1.96.
Step 3:
$\bar{X}$ = 29.45 inches, µ = 29 inches, σ = 2.61 inches, n = 30
Test value = z = $\frac{\bar{X}- µ }{σ / \sqrt n}$
= $\frac{29.45 - 29 }{2.61 / \sqrt 30}$
= 0.944
Step 4 : Since the test value falls within the critical value, the decision is not to reject the null hypothesis.
Step 5: There is not enough evidence to support the claim that the average height differs from 29 inches when α = 0.05